Subject Teachers
2018-2019
  • Name: Mr. Anang Pal
    Qualification: M.A, M.Ped, NIS Phed.
    Subject: Sports
    Designation: TGT (PET)
    Class: V TO X
  • Name: Mrs. Ajita Satheesh
    Qualification: M.A, B Ed
    Subject: Social Science
    Designation: TGT
    Class: VII TO X
  • Name: Mrs. Alka Srivastava
    Qualification: B A Music
    Subject: Music, Hindi
    Designation: PRT
    Class: II TO X
  • Name: Mrs. Anima Kerketta
    Qualification: BA, NTT
    Subject: ALL SUBJECT
    Designation: NTT
    Class: UKG
  • Name: Mrs. Anita Mathai
    Qualification: M Com, B Ed
    Subject: MATHEMATICS
    Designation: TGT
    Class: V TO VII
  • Name: Mrs. Anjul Arora
    Qualification: B Com, B Ed,
    Subject: Counsellor
    Designation: Partime Counsellor
    Class: All Class
  • Name: Mrs. Anupam Srivastava
    Qualification: MA B.Ed
    Subject: Hindi, Sanskrit
    Designation: TGT
    Class: VI TO VII
  • Name: Mrs. Anupama Samal
    Qualification: BA, NTT
    Subject: All Subject
    Designation: NTT
    Class: UKG
  • Name: Ms. Aradhana Paul
    Qualification: BA,NTT
    Subject: All Subject
    Designation: NTT
    Class: LKG
  • Name: Ms. Ashly Sibichan
    Qualification: MA, B Ed result awaited
    Subject: ENGLISH
    Designation: TGT
    Class: VI TO IX
  • Name: Mrs. Bhavya Jose
    Qualification: MA, B Ed.
    Subject: ENGLISH
    Designation: TGT
    Class: VI TO VIII
  • Name: Ms. Caroline Gidian
    Qualification: B Sc, B Ed
    Subject: E.V.S, English
    Designation: PRT
    Class: II
  • Name: Mrs. Chidhanya Binu
    Qualification: M Sc. B Ed
    Subject: ENG,SST
    Designation: PRT
    Class: III to V
  • Name: Mrs. Cordelia D'Souza
    Qualification: BA, NTT
    Subject: All Subject
    Designation: NTT
    Class: UKG
  • Name: Mrs. Deslin Jose
    Qualification: B Sc, B.Ed.
    Subject: Maths , Science
    Designation: PRT
    Class: IV TO VI
  • Name: Mrs. Ekta Aggarwal
    Qualification: MCA, B Ed
    Subject: COMPUTER
    Designation: TGT
    Class: VI TO X
  • Name: Mrs. Elizabeth R Mathai
    Qualification: MA, B.Ed
    Subject: Social Science
    Designation: TGT
    Class: VIII TO X
  • Name: Mrs. Harleen Kaur
    Qualification: B Sc, B.Ed.
    Subject: Maths , Physics
    Designation: TGT
    Class: VII TO IX
  • Name: Mrs. Janet Fernandes
    Qualification: BA, B.Ed.
    Subject: English, Social Science
    Designation: PRT
    Class: IV, V
  • Name: Mrs. Jessy Alex
    Qualification: MSc, B Ed
    Subject: Science
    Designation: TGT
    Class: VII TO X
  • Name: Mr. Joby. T.P
    Qualification: MSc,BEd,PGDCA
    Subject: MATHEMATICS, PHYSICS
    Designation: TGT
    Class: IX TO X
  • Name: Mrs. Laxmi Mittal
    Qualification: MA,Bed,HTET,PhD,UGC
    Subject: HINDI
    Designation: TGT
    Class: VIII TO X
  • Name: Mrs. M Lakshmi
    Qualification: M Sc, B Ed
    Subject: CHEMISTRY, BIOLOGY
    Designation: TGT
    Class: VII TO X
  • Name: Mrs. Manjula James
    Qualification: BA, B.Ed
    Subject: ENGLISH, SSt.
    Designation: TGT
    Class: VI TO VII
  • Name: Mrs. Manorma Malhotra
    Qualification: BA, Bed.
    Subject: Primary Coordinator
    Designation: Primary Coordinator
    Class: LKG TO III
  • Name: Mrs. Mary Charles
    Qualification: MA & NTT
    Subject: ALL SUBJECT
    Designation: PRT
    Class: I
  • Name: Mrs. Minal Anand Janya
    Qualification: BA, B.Ed
    Subject: English, Social science, Maths
    Designation: PRT
    Class: IV,V
  • Name: Mrs. Monika Dutta
    Qualification: BA, NTT
    Subject: All Subject
    Designation: NTT
    Class: LKG
  • Name: Mrs. Munisha
    Qualification: BTec,MCA
    Subject: COMPUTER
    Designation: TGT
    Class: VI TO X
  • Name: Mrs. Nandini Tangiri
    Qualification: B Sc, B ED
    Subject: Maths, Science
    Designation: TGT
    Class: VI TO VIII
  • Name: Mrs. Neelam Chadha
    Qualification: B Com, B.Ed
    Subject: Maths, Science
    Designation: PRT
    Class: IV, V
  • Name: Mrs. Neena Gupta
    Qualification: M A, BEd
    Subject: Social Science
    Designation: TGT
    Class: VI
  • Name: Mrs. Neena Srivastava
    Qualification: M A, BEd
    Subject: English
    Designation: TGT
    Class: VIII TO X
  • Name: Mrs. Neha Dhiman
    Qualification: M.A,B.Ed
    Subject: GEO, S.ST
    Designation: PRT
    Class: VI to X
  • Name: Mrs. Neha Ismail
    Qualification: MA, B Ed
    Subject: ENGLISH, EVS
    Designation: PRT
    Class: III
  • Name: Mrs. Nupur Jhanji
    Qualification: BLISC, M.A
    Subject: LIBRARY
    Designation: Librarian
    Class: VI TO X
  • Name: Mrs. Pampa Banerjee
    Qualification: B Com & Sr. Dip. in Music
    Subject: MUSIC
    Designation: PRT
    Class: I
  • Name: Mrs. Papia Ghosh
    Qualification: BA, B.Ed
    Subject: English, Social Science
    Designation: PRT
    Class: IV, V
  • Name: Mrs. Paramjeet Kaur
    Qualification: BA,Dipl in Art & Craft
    Subject: ART & CRAFT
    Designation: PRT
    Class: I TO V
  • Name: Mrs. Pavan
    Qualification: MA Dance
    Subject: Dance
    Designation: TGT
    Class: I TO V
  • Name: Mrs. Rajdeep Kaur
    Qualification: MA, B Ed
    Subject: Hindi, Sanskrit
    Designation: TGT
    Class: VI TO IX
  • Name: Mrs. Reesha V Nair
    Qualification: BA, B.Ed
    Subject: English
    Designation: TGT
    Class: VII TO X
  • Name: Mrs. Ridhi Dhamija.
    Qualification: M Com, B Ed
    Subject: SSt. , Maths
    Designation: PRT
    Class: IV,V
  • Name: Mrs. Ridhi Gosain
    Qualification: BA , B Ed
    Subject: HINDI
    Designation: PRT
    Class: II TO III
  • Name: Mr. Rohit Tanwar
    Qualification: BPE, M.Ped, D Y S
    Subject: Sports
    Designation: TGT (PET)
    Class: IV TO X
  • Name: Mrs. Sarah David
    Qualification: MA, B Ed
    Subject: English, Hindi, Maths, E.V.S
    Designation: PRT
    Class: I
  • Name: Mrs. Savita
    Qualification: BA,BPE
    Subject: Sports
    Designation: PRT
    Class: I ,II
  • Name: Mrs. Savita Sharma
    Qualification: MA, IGD
    Subject: Art & Craft, NCC
    Designation: TGT
    Class: VI TO X
  • Name: Mrs. Seema Jain
    Qualification: BA, B Ed, NTT
    Subject: ALL SUBJECT
    Designation: PRT
    Class: I
  • Name: Mrs. Shani Mathew
    Qualification: B.Com,NTT
    Subject: ALL SUBJECT
    Designation: NTT
    Class: UKG
  • Name: Mrs. Shanthi S
    Qualification: B Sc, B Ed
    Subject: CHEMISTRY, BIOLOGY
    Designation: TGT
    Class: VII TO X
  • Name: Mrs. Sheeba Devotta
    Qualification: B Sc, B Ed
    Subject: English, Maths, E.V.S
    Designation: PRT
    Class: I
  • Name: Mrs. Shelly Arora
    Qualification: BA,NTT
    Subject: ALL SUBJECT
    Designation: LKG
    Class: IV, V
  • Name: Mrs. Shikha Sharma
    Qualification: B Com,B.Ed,D.ED
    Subject: ALL SUBJECT
    Designation: NTT
    Class: LKG
  • Name: Ms. Sini M Thomas
    Qualification: B A (Persuing B Ed)
    Subject: ENGLISH, MATHS, EVS
    Designation: PRT
    Class: II
  • Name: Ms. Sinju S Paul
    Qualification: B.Com,Persuing B Ed
    Subject: ALL SUBJECT
    Designation: PRT
    Class: II
  • Name: Mrs. Sobha Suresh
    Qualification: B Sc, B.Ed
    Subject: Science, Maths
    Designation: PRT
    Class: IV,V

  • Name: Mrs. Sonam Ahuja
    Qualification: B Tech
    Subject: COMPUTER
    Designation: PRT
    Class: III TO V
  • Name: Mrs. Sreekala Vasudevan
    Qualification: B A, B. Ed
    Subject: Social Science
    Designation: TGT
    Class: VII TO X
  • Name: Mr. Srinivas Patnaik
    Qualification: B Sc, B ED
    Subject: Maths, Physics
    Designation: TGT
    Class: IX, X
  • Name: Mrs. Stephy Sara Simon
    Qualification: M. Sc, B Ed
    Subject: MATHS
    Designation: TGT
    Class: VI TO VIII
  • Name: Mrs. Sunila Matthew
    Qualification: MSc,M Ed
    Subject: ENGLISH, EVS, MATHS
    Designation: PRT
    Class: III
  • Name: Mr. Suraj
    Qualification: BPE Pursuing, D Licence
    Subject: Sports
    Designation: PET
    Class: IV TO X
  • Name: Mrs. Surender Pal Kaur
    Qualification: MA, B Ed
    Subject: Hindi, Sanskrit
    Designation: PRT
    Class: IV TO VI

  • Name: Mrs. Sushila Sikka
    Qualification: MA, B. Ed
    Subject: Hindi
    Designation: PRT
    Class: IV,V
  • Name: Mrs. Tamanna Khanduja
    Qualification: MA, NTT Library
    Subject: Librarian
    Designation: Attendant Lib
    Class: IV,V
  • Name: Mrs. Vijay Sharma
    Qualification: MA, B Ed
    Subject: Sanskrit
    Designation: TGT
    Class: VI TO VIII
  • Name: Mrs. Vinita Rani
    Qualification: MA, B ED, UGC, NET
    Subject: HINDI, SANSKRIT
    Designation: TGT
    Class: VI TO X

© 2017 All Rights Reserved by, St. Anthony's Secondary School, Faridabad

Designed & Maintained by: Franciscan